Zwinger – perła baroku


Niemcy / wtorek, 28 maja, 2019

Znajdujące się w pobliżu polskiej granicy Drezno uznawane jest za prawdziwą perłę baroku. Nie jestem szczególnym fanem tego stylu architektonicznego, a mimo to miasto oczarowało mnie swoim pięknem. Szczególne wrażenie zrobił na mnie Zwinger – założenie pałacowe z XVIII wieku. 

Dzieło polskiego króla

Zwinger, to znajdujący się w pobliżu Theaterplatz, w centrum miasta, kompleks budynków. Jest on prawdziwym symbolem Drezna. Budowla nie była niczyją rezydencją – powstała wyłącznie w celach reprezentacyjnych – władca Saksonii wystawiał tu swoją kolekcję dzieł sztuki. Organizowano tu również wystawne bale. Zwinger wybudowany został na zlecenie Augusta Mocnego – króla Polski i Księcia Saksonii wywodzącego się z dynastii Sasów. Architektem odpowiedzialnym za stworzenie kompleksu był Matthaus Daniel Poppelmannow. Budowa została ukończona w 1732 roku. 

Najbardziej reprezentacyjnym wejściem na teren obiektu jest brama koronna.  Na jej szczycie widzimy cztery orły podtrzymujące polską koronę – odwzorowanie tej która przez około osiem lat należała do Augusta Mocnego – w Polsce nazywanego Augustem Drugim Mocnym.

Zwinger - Garść informacji praktycznych

Budowlę możemy zwiedzać codziennie od godziny 6:00 do godziny 20:00 (sezon zimowy), lub 22:30 (sezon letni). Wstęp na dziedziniec oraz do części pomieszczeń jest bezpłatny. Na terenie obiektu znajdują się trzy muzea: Wystawa porcelany, Galeria Dawnych Mistrzów oraz Salon Matematyczno-fizyczny. Wystawy czynne są w godzinach 10:00 – 18:00 od wtorku do niedzieli. Wstęp do muzeów jest biletowany. Bilet normalny kosztuje 12 EUR, a ulgowy 9 EUR. Młodzież do lat 17 zwiedza za darmo. Dokładne i aktualne informacje można znaleźć na oficjalnej stronie Zwingera (nie Zwingeru!). Witryna dostępna jest w języku polskim (link). Jeżeli planujemy dłuższy pobyt w Saksonii dobrym pomysłem może być zakup „Karty Krainy zamków” (link), która zapewnia bezpłatne wejścia, lub zniżki w wielu miejscach, łącznie z Zwingerem.

Wystawa porcelany

Większość porcelany eksponowanej w Zwingerze pochodzi z Chin, Japonii oraz Niemieckiej Miśni. Możemy zobaczyć nie tylko zastawę, ale tez wiele rzeźb, czy nawet makiet!

Galeria Obrazów Starych Mistrzów

Wystawa ta znajduje się w tak zwanym gmachu Sempera. Chyba najbardziej znanym z prezentowanych tu dzieł jest „Madonna Sykstyńska” Rafaela. Nie brakuje też dzieł Tycjana, Botticellego, Rembrandta i wielu innych wybitnych artystów. W grudniu 2019 roku zostanie zakończony, trwający obecnie, remont galerii i ponownie będzie ona udostępniona zwiedzającym w całości. Więcej informacji na oficjalnej stronie (link)

Salon Matematyczno-fizyczny

W Salonie dostępna jest wystawa zabytkowych przyrządów naukowych. Dla mnie była to zdecydowanie najciekawsza część zwiedzania Zwingera. Oprócz zabytkowego sprzętu badawczego podziwiać możemy instalacje multimedialne demonstrujące działanie jego części w sposób przystępny dzieciom i dorosłym. 

Odwiedziliście kiedyś Zwinger? A może chcielibyście tam pojechać? Jestem w trakcie tworzenia wpisu o tym jak samodzielnie zorganizować wyjazd do Drezna. Mam nadzieję opublikować go niebawem. Zachęcam do komentowania. 🙂

9 thoughts on “Zwinger – perła baroku

  1. Hej. Nie byłam. Wygląda zachęcająco i bogato…. Oczywiście że mamy ochotę na więcej 😉 takie info i podróże zawsze mile widziane A na Waszym blogu chyba o to chodzi więc czekam na c.d. pozdrawiam 🙂

  2. Pięknie! Byłam w Dreźnie bardzo, bardzo dawno temu, więc chętnie bym tam wróciła, zwłaszcza, że z Pragi jest dosłownie rzut beretem (1h flixbusem)!!! A i wczoraj dowiedziałam się, że z Drezna można często znaleźć tanie loty, także warto śledzić 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *